Δευτέρα 6 Απριλίου 2009

Η ρέντα μας έγινε χθες το βράδυ merenda ...

Αρκετά καλά πήγε η χθεσινή μας τριάδα αφού μας πέρασε τόσο η Γιουνγκ Μποις όσο και η Ιντερ και χάσαμε μόνο την Άντερλεχτ οπού κόλλησε στο 0-0 με την Λόκερεν. Τα δυο πρώτα παιχνίδια τα παρακολούθησα και είχαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Ειδικά η Γιουνγκ Μποις οπού από 2-0 στο α ημίχρονο το έκανε 2-3. Η Ξαμάξ δεν δικαιούταν να προηγηθεί με 2-0 σ το ημίχρονο, ευτύχησε να προηγηθεί με ένα σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή της Γιουνγκ Μποις και έβαλε μετά από 10 περίπου λεπτά και άλλο ένα με κεφάλια υστέρα από πλάγια σέντρα. Στο β ημίχρονο το γήπεδο κατηφόρισε, οι φόρες τις οποίες η Ξαμάξ πέρασε τη γραμμή του κέντρου είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Έκανε συνεχώς φάσεις η Γιουνγκ Μποις, σε αυτό σίγουρα βοήθησε και η είσοδος του Ντούμπια. Ο μαυρούκος έκανε θαύματα μιλάμε ότι ξέρει πολλά κιλά μπάλα. Στην εκπνοή του αγώνα πάντως παραλίγο να γίνει το 3-3 αφού υστέρα από τετ α τετ ο παίχτης της Ξαμάξ περνάει το τερματοφύλακα και πιάνει ένα σουτ και στέλνει τη μπάλα στην εξέδρα.

Όσον άφορα το άλλο παιχνίδι της Ιντερ ήταν γενικά ένα ισορροπημένο παιχνίδι με την Ιντερ να κάνει 2-3 φάσεις καλές και να απειλείται άλλες τόσες. Μπήκε το αυτογκόλ στο 77΄ και κρίθηκε το παιχνίδι. Εντύπωση μου έκανε σε αυτόν τον αγώνα τα 6 λεπτά που κράτησε ο διαιτητής καθυστερήσεις δικαιολογημένα εν μέρει από τις πολλές καθυστερήσεις που είχε ο αγώνας. Μέχρι και ο speaker είχε πάθει πλακά. Μετά από τόση τύχη που είχαμε περιμέναμε την Άντερλεχτ να πάμε ταμείο. Δυστυχώς κόλλησε στο χ. Ειλικρινά πίστευα ότι μετά από τόση τύχη δεν μπορεί να μην πάμε ταμείο. Ήταν μια τριάδα την οποία την πίστευα πολύ από την πέμπτη που πηρά το κουπόνι. Θα έλεγα κλείνοντας ότι η ρέντα μας έγινε το βράδυ merenda….