Σάββατο 3 Ιουλίου 2010

ΣΤΟ 83' ΕΛΥΣΕ ΤΟ ΓΟΡΔΙΟ ΔΕΣΜΟ Η ΙΣΠΑΝΙΑ

Σε ένα δραματικό προημιτελικό όπου τα είχε όλα, η Ισπανία πέτυχε τη νίκη πρόκριση στο 83' λεπτό, όταν από ατομική ενέργεια του Ινίεστα όπου άδειασε τρεις Παραγουανούς πάσαρε στο Πέδρο, μέσα στη περιοχή εκείνος σούταρε στο δοκάρι, παίρνει το ριμπάουντ ο Βίγια και σουτάρει και αφού η μπάλα χτύπησε και στα δύο δοκάρια μπήκε στο πλεχτό. . Το πρώτο ημίχρονο κύλησε δίχως πολλές συγκινήσεις με τη Παραγουάη να είναι διαβασμένη και να κρατά δίχως πολλά προβλήματα το μηδέν πίσω με εκπληκτικό το pressing και συνεχείς αλληλεπικαλύψεις με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να είναι εγκλωβισμένοι . Όσες συγκινήσεις δεν είχε το α ημίχρονο μας τις επιφύλαξε το β ημίχρονο όπου είδαμε μία διαφορετική Ισπανία και αυτό διότι βγήκε ο Τόρες μπήκε ο Φάμπρεγας για να βοηθήσει στα χαφ ενώ ο Βίγια πέρασε στη κορυφή. Τη παράσταση ωστόσο έκλεψε και το κοράκι από τη Γουατεμάλα όπου έδωσε δύο πέναλτι ένα για την κάθε ομάδα μέσα σε δύο λεπτά(57' και 59'), προσωπικά δεν μπορώ να θυμηθώ παιχνίδι όπου έχει συμβεί κάτι ανάλογο . Αμφότερα όμως χάθηκαν, αν και ο Τσάβι Αλόνσο παρ ότι πέτυχε το γκολ το κοράκι το ακύρωσε και στην επανάληψη το απόκρουσε ο Βιγιάρ.
Το τίτλο του ΜVP κατά τη προσωπική μου άποψη πρέπει να το μοιραστούν ο Ινιέστα, Βίγια και Κασίγιας. Ειδικά ο τελευταίος πέρα από την απόκρουση στο πέναλτι, έκανε 3-4 πολύ καλές επεμβάσεις όπου κράτησε το μηδέν και μπόρεσε έτσι η Ισπανία να πάρει τη πρόκριση. Από την άλλη η Παραγουάη φεύγει με ψηλά το κεφάλι, έπαιξε πάρα πολύ καλά, όλοι οι παίχτες της πάλεψαν, έτρεξαν, πίεσαν με λίγα λόγια τα έδωσαν όλα για να μην χάσουν από τους ανώτερους Ισπανούς και αν μη τι άλλο χρήζουν το σεβασμό όλων μας. Εξαιρετική ομάδα.